3 pokolenia w Chile

W 2017 roku odbyliśmy naszą pierwszą, dłuższą wyprawę z Tomkiem, wyruszając do Ameryki Południowej. To co wyróżnia naszą podróż, to dzielna babcia, która wzięła z nami udział w tym szaleństwie, śpiąc pod namiotem, wspinając się na wulkany i władowując tony bagaży do kolejnych środków transportu.

Mamo – dziękuję i chapois bas! :*

Oto nasz zgrany, rodzinny zespół podróżników w drodze przez Chile – kraj, gdzie lamy mówią dobranoc ;):

Hanna, pomysłodawca, twórca tekstów i opiekun bloga. Mama i żona, specjalista ds. ochrony środowiska, a ostatnio również copywriter.

Paweł, twórca tych lepszych zdjęć i filmików na blogu. Tata i mąż, programista.

Małgorzata, czyli babcia na emeryturze, która na słowo „podróż” reaguje zawsze tak samo entuzjastycznie i w mig nawiązuje kontakty, nawet na migi.

Tomek, nasz trzyletni synek. Kocha góry, pociągi i wszelkie wyprawy – dzięki temu możemy bez przeszkód podróżować  🙂

 

MY chcemy poznawać życie nieskażone globalizacją i unifikacją: kolorowe, różnorodne, prawdziwe!

Kilka słów o naszym wyjeździe do kraju, gdzie lamy mówią dobranoc

Pierwsze dwa miesiące będziemy w ValParaiso, przepięknie usytuowanym mieście położonym nad Oceanem Spokojnym. Ostatni miesiąc, listopad, będziemy już w ciągłej podróży wszerz (łatwiej) i wzdłuż (duużo trudniej!) Chile. W pierwszej części naszego wyjazdu będziemy poznawać Chile nie jako turyści, ale jako mieszkańcy: będziemy szlifować język, dużo rozmawiać i starać się poczuć ten kraj. Tak przygotowani wyruszymy już w podróż, aby ze zdobytą wiedzą lepiej zrozumieć miejsca, które będziemy odwiedzać.

To znajdziecie na naszym blogu

Bardzo cieszymy się, że zaglądnęliście na naszą stronę i mamy nadzieję, że będziecie naszym częstym gościem. Oto co dla Was przygotowaliśmy:

ARTYKUŁY  –  teksty o Chile, głównie skupione na obserwacji:  społeczeństwa, tradycji, muzyki i dzikiej natury tego górskiego kraju, a oparte o rozmowy z mieszkańcami Chile i własne obserwacje.  W miarę możliwości chciałabym tutaj podejmować  również tematy ambitniejsze, takie jak ochrona środowiska czy problemy wykluczenia ludności indiańskie, o ile pozwoli mi na to moja znajomość języka hiszpańskiego. Artykuły są ilustrowane zdjęciami i filmikami, tak żeby jak najlepiej opisać to co widzimy.

ALBUMY – w sekcji albumy znajdziecie dużo zdjęć i mało tekstu 😉 To miejsce na nasze fotorelacje opatrzone krótkimi opisami.

STREFA DZIECI – stworzona z myślą o najmłodszych czytelnikach, zawiera zdjęcia i filmy z różnymi ciekawymi dla dzieci sprawami: maszynami, pojazdami, zwierzątkami. Mamy nadzieję, że rozbudzą one żyłkę podróżniczą w Waszych dzieciach i po prostu je zabawią/zainteresują/rozśmieszą.

 @gdzielamymowiadobranoc –  gdy dzieje się coś ciekawego, a ciężko nam to ująć w formę dłuższej wypowiedzi, na Facebooku będziemy zamieszczać krótkie posty ze zdjęciem/filmikiem.

Pozdrawiamy Was serdecznie,

Hania, Paweł, Małgorzata i Tomek

A poniżej lista tego, co chcieliśmy zobaczyć w Chile. Dużą część marzeń udało się zrealizować –  zobaczcie nasze Top miejsca z Chile 🙂

Przed wyjazdem z Polski spisałam skrzętnie listę tego, co chcemy zobaczyć i czego chcemy dowiedzieć się będąc w Chile. Na tym blogu możecie spodziewać się artykułów, które wprost wynikają z tej listy. Oto ona:

ZOBACZYĆ

  1. Pochodzić po Andach, jednym z najwyższych i najdłuższych pasm górskich na świecie.
  2. Zobaczyć wulkany, najlepiej aktywne.
  3. Zobaczyć gejzery.
  4. Zobaczyć pustynię solną.
  5. Zobaczyć ogromne kopalnie odkrywkowe.
  6. Zobaczyć miasta-widma na pustyni.
  7. Zobaczyć rodeo i prawdziwych kowbojów.
  8. Zobaczyć ekologiczne uprawy w Chile. Czy Chilijczycy zwracają uwagę na ochronę środowiska i na zdrowe odżywanie?
  9. Zobaczyć na własne oczy lamy, kondory, alpaki, wikunie, guanako, pingwiny, lwy morskie i może, może … wieloryba (:O)

DOŚWIADCZYĆ

  1. Zobaczyć jak się można bawić całą rodziną – dzieci, starzy, młodzi. Tańczyć, śpiewać i dzielić się naszą muzyką i poznawać ich muzykę. Nagrywać!
  2. Wspólne muzykowanie i zabawy naszego synka z dziećmi Chiljczyków „mieszanych” i rdzennych – komunikacja bez słów, za pomocą ponadnarodowych form porozumiewania się – w ten sposób szansa na lepsze poznanie.
  3. Poznać i zobaczyć jak teraz żyją Indianie z południa Chile, którzy najdłużej ze wszystkich zamieszkujących obie Ameryki (zaraz obok Komańczy) skutecznie odpierali ataki białych, bo aż do końca XIX wieku.

POSZERZYĆ HORYZONTY

  1. Zobaczyć czy Indianie zachowali swoje obyczaje, religie – czy kultura prekolumbijska przetrwała i czy są szanse tworzone przez państwo aby przetrwała, czy różnorodność etniczna i kulturowa jest wspierana w Chile. W tym celu poznać status Indian w Chile, ich prawa do zachowania religii i kultury, nauki dzieci w ich języku itd. Czy to, że na południu Chile całe miasta zamieszkane są wyłącznie przez Indian pomaga czy przeszkadza? Czy uważają, że ich kultura i język ma szanse przetrwać kolejne pokolenia? Czy jest możliwe że podejmując pracę w korporacjach międzynarodowych nie utracą swojej tożsamości, czy (nieuchronna) globalizacja ich nie zniszczy?
  2. Związek Indian chilijskich z przyrodą i ze zwierzętami – czy można zaobserwować jeszcze symbiozę?
  3. Poprzyglądać się życiu codziennemu ludzi żyjących na pustyni Atacama, na granicy cywilizacji. Jak radzą sobie w takich warunkach? Czy jest to dla nich ciężkie czy uważają swoje życie za szczęśliwe i nie marzą o  Internecie i ciepłej wodzie w kranie?
  4. Jacy są bohaterzy narodowi Chile? Czym się charakteryzują? Co zrobili? Dlaczego właśnie oni są bohaterami?

Mam nadzieję, że rozbudziłam Waszą ciekawość 🙂  Który z punktów jest dla Was najciekawszy, czego sami chcielibyście doświadczyć będąc na naszym miejscu? A może coś byście dodali do tej listy?

 

czyli opowieści z miejsc niezwykłych