Zupełnie nieparszywa trzynastka, czyli nasze TOP miejsca do odwiedzenia w Chile

Za nami slajdowisko, na którym mieliśmy okazję pokazać m.in. listę naszych osobistych top miejsc do odwiedzenia w Chile. Spisałam je dla Was i uzupełniłam zdjęciami.  Jeżeli planujecie wyjazd do Chile, to zobaczcie sobie również listę rzeczy, których chcieliśmy doświadczyć wybierając się do Chile – możecie porównać co nam się udało, a co nie 😉

  1. Valparaiso

Miasto wpisane na listę UNESCO ze względu na system kilkunastu czynnych zabytkowych kolejek szynowo-linowych. Oprócz tego w Valparaiso warto po prostu pobłądzić stromymi uliczkami pnącymi się po czterdziestu wzgórzach otaczających centrum miasta, gdzie podziwiać możemy tysiące murali i niesamowite widoki na zatokę. W porcie na północy miasta, Caleta Portales warto zajrzeć na tyły targu rybnego, gdzie wśród kutrów rybackich ukryte przesiadują…. lwy morskie i pelikany.

2. Pustynia Atacama

 Flamingi, ogromne geoglify, pustynia solna, kraina wulkanów i obserwatoriów astronomicznych. Na pustyni Atacama znajduje się najbardziej suche miejsce na ziemi, gdzie NIGDY nie zanotowano opadów deszczu.

3. Oazy

Też na pustyni Atacama, ale jednak to zupełnie inna bajka; to naprawdę niesamowite doświadczenie jechać przez kilka godzin przez pustynny, wymarły krajobraz i nagle trafić na małe, zielone enklawy tętniące życiem tylko, wyłącznie dzięki ledwie widocznej wąskiej strużce wody.

4. Puritama

Niezwykła, bo gorąca rzeka umiejscowiona na granicy Pustyni Atacama i andyjskich wyżyn AltiPlano. Rzeka podziemna, podgrzewana przez magmę z licznych w okolicy wulkanów w pewnym momencie wydostaje się na powierzchnię umożliwiając kąpiel w gorącej wodzie, pośród rzecznych traw. Zero betonu! To nie termy w Polsce czy na Słowacji!

5. El Tatio

Jedno z kilku miejsc na świecie, w którym są gejzery, dodatkowo znajdujące się na 4 000 m n.p.m. Obok zaskakująco położone, bogate w endemiczne gatunki ptactwa wodnego, tereny bagienne AltiPlano.

6. Kopalnia Chuqicamata

Największa kopalnia odkrywkowa miedzi na świecie, jedna z największych kopalni na naszym globie. Liczby same to Wam powiedzą: 600 000 ton wydobycia rocznie, godzinę zajmuje wyjazd ciężarówki z dołu na szczyt kopalni. Obok kopalni opuszczone w latach dziewięćdziesiątych, wymarłe miasto.

7. Humberstone

Miasto widmo zbudowane dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi zatrudnionych przy wydobyciu saletry – hitu eksportowego Chile początku XX wieku. Zobaczycie tu teatr, kino, elektrownię i kilkanaście lokomotyw pozostałych już na zawsze w hali remontowej. Poniżej mój mały występ natchniony  industrialnym wnętrzem, piosenka „Tysiące rąk” 😉

8. Transandina

Polecamy gorąco przejazd drogą do Parque Juncal i przejście tunelami kolejowymi na wysokości 3 000 m.n.p.m. To pozostałości TransAndiny, czyli kolei wysokogórskiej łączącej do lat 80. XX wieku Chile i Argentynę. Przy okazji to doby pomysł na trek w niedalekim sąsiedztwie Aconcaguy, najwyższego szczytu poza Azją.

9. Chiloe

Zobaczcie skąd dotarły do Europy pierwsze ziemniaki! Niesamowite wrażenie robią również domy na palach – poziom wody pomiędzy przypływem a odpływem waha się tutaj nawet o kilka metrów. Chiloe to również raj dla ornitologów – czarnogłowe łabędzie, pingwiny Magellana, sępy, drapieżne trębacze i niezwykłe bogactwo ptactwa morskiego.

10. Lawowisko

Zobaczcie lawowisko jednego z dziewięćdziesięciu aktywnych wulkanów chilijskich. My osobiście możemy polecić lawowisko wulkanu Antuco (Kraina Jezior) plus zobaczyć któryś z dymiących wulkanów.  Łatwo o to przy wulkanie Villarica – nie dość, że to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Chile, to jeszcze pokryty większość roku śniegiem i malowniczo usytuowany nad jeziorem, a w pobliżu gorące źródła i alpejski krajobraz. Tutaj dymiąca Villarica:

11. Torres del Paine

Ten park narodowy położony na południu Chile to kwintesencja dzikiej, nieujarzmionej przyrody Patagonii: wiatry powyżej 80 km/h to codzienność, a deszcz pada praktycznie codziennie. Nie warto jednak zrażać się pogodą, bo czekają tam na Was stada guanako, kondory i takie cuda jak czyściutki jęzor lodowcowy lodowca Grey i odrywające się od niego, pływającego po Lago Grey ultraniebieskie mini góry lodowe. No i oczywiście w Torres del Paine zobaczycie sławne Cuernos del Paine – niezwykłe formacje skalne wyrzeźbione przez erozję lodowcową.

12. Cieśnina Magellana

To miejsce do którego po prostu trzeba dotrzeć, żeby poczuć, że jest się na samym południowym czubku Ameryki Południowej. To tutaj pierwszy Europejczyk, Ferdynand Magellan udowodnił, że płynąc cały czas na zachód można dopłynąć do Azji, że Amerykę Południową można opłynąć od południa. Będąc tam, przypomnijmy sobie, że przesmyku pozwalającego przepłynąć z Oceanu Atlantyckiego na Pacyfik szukał płynąc wzdłuż wybrzeża obecnej Brazylii i Argentyny ponad rok (!).

13. Kolonia pingwinów królewskich na Ziemi Ognistej

Jedyna w Ameryce Południowej okazja dla przeciętnego zjadacza chleba do zobaczenia tych pięknych ptaków; aby zobaczyć je gdzie indziej, trzeba dopłynąć do Antarktydy lub pobliskich jej wysp – zapłacić kilkanaście tysięcy dolarów.

Mamy nadzieję, że miło się Wam czytało 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *