Jak hijab może ocalić kobiety Zachodu? Urywki z zadziwiającej wypowiedzi ajatollaha Khameneiego

Przygotowując dla Was artykuł o Iranie natrafiłam na tekst, którego nagłówek przyciągnął moją uwagę, a jego zawartość sprawiła, że przecierałam oczy ze zdumienia.

Oto on:

„10 faktów Ajatollaha Khamenei: Czy hijab może ocalić kobiety Zachodu?”

Jest to zbiór wypowiedzi Ajatollaha Khameneiego na temat hidżabu i jego roli w życiu kobiety jak i całego społeczeństwa. Ciekawie się to czyta, niektóre fragmenty oczywiście szokują, wywołują oburzenie, ale moim zdaniem i tak warto je przeczytać. Po co? Żeby poznać przyczyny, dla których tak wiele kobiet na świecie zmuszana jest do szczelnego zakrywania swojego ciała. A jeżeli nie prawdziwe przyczyny, to przynajmniej sposób, w jaki próbuje się kobietom w krajach muzułmańskich wmówić, dlaczego powinny nosić hidżab i się nie buntować. Tak czy siak  polecam, w ramach poszerzania horyzontów, jak na prawdziwych podróżników przystało.

20 październik 2009

„Odsłaniając kobiety [kobiece ciało] cywilizacja zachodu nie stara się dać im wolności.  Zachód chce, aby kobiece ciało cieszyło męskie oko i żeby było wykorzystywane w niegodny sposób„.

3 stycznia 2008 

Hidżab jest dla kobiety zaszczytem. W przeszłości w większości krajów, nawet w Europie, dwieście, trzysta lat temu,  arystokratki nosiły na twarzach welon – formę hidżabu, który pozwalał im zasłonić się. Ten welon był dla kobiety zaszczytem. W starożytnej Persji również panowała taka sama zasada. Ale żony zwykłych mężczyzn nie nosiły welonów, nie było takiego nakazu. Wtedy wkroczył islam i zlikwidował tę dyskryminację i powiedział kobietom, że muszą nosić hidżab. W ten sposób prawo do noszenia hidżabu objęło wszystkie kobiety„.

„Teraz oskarżają nas o łamanie praw kobiet. A to oni powinni być potępieni. Oni są tymi, którzy powinni tłumaczyć się z wykorzystywania kobiet jako przedmiotu ich rozwiązłości. Wczoraj otrzymałem statystyki dotyczące przemocy w rodzinie. Pokazują one, że dwie trzecie kobiet na świecie jest bita przez  swoich mężów.  To jest przerażające. Ten rodzaj przemocy występuje głównie w rozwiniętych krajach Zachodu i jest efektem  wykorzystywania seksualnego, seksualnych oczekiwań mężczyzn w stosunku do kobiet„.

10 marca 1997

„Hidżab dostarcza kobiecie ochrony: nosząc hidżab, muzułmanki zapewniają ochronę zarówno sobie jak i mężczyznom.  Kiedykolwiek więc zabiera się hidżab kobietom, kiedykolwiek popycha się kobiety w kierunku nagości, odbiera się im w ten sposób bezpieczeństwo: po pierwsze im, a po drugie mężczyznom i ludziom młodym.  Islam nakazał kobietom nosić hidżab aby chronić zdrowe i bezpieczne środowisko życia, w którym kobiety mogą swobodnie wykonywać swoje zadania, a mężczyźni dopełniać swoich obowiązków” .

22 października 1997

„Przejawem królowania w świecie Zachodu patriarchatu jest fakt, iż świat ten chce aby kobiety służyły zaspokajaniu potrzeb mężczyzn. Dlatego właśnie mówią, że kobiety powinny się malować, właśnie po to, żeby dostarczać mężczyznom przyjemności! To jest patriarchat,  a nie wolność dla kobiet„.

Niestety, ich kultura rozpełzła się po całym świecie.  Przez ich zachowanie, w chwili obecnej, jednym z najważniejszych obowiązków kobiety jest pokazywanie się i służenie ich urody przyjemności mężczyzn. Te sprawy stały się najważniejszymi cechami, które są wskazane u kobiety (…) Z kolei hidżab i skromność sprawiają, że kobieta zyskuje szacunek, one dają kobiecie ochronę. [Ludzie Zachodu] odbierają  im tę  codzienną ochronę, ubierając ten akt w piękne słowa.  Pierwszą, albo może jedną z pierwszych konsekwencji takiego zachowania było zniszczenie i obniżenie roli rodziny [w społeczeństwie]”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *