Przed wyjazdem z Polski spisałam skrzętnie listę tego, co chcemy zobaczyć i czego chcemy dowiedzieć się będąc w Chile. Na tym blogu możecie spodziewać się artykułów, które wprost wynikają z tej listy. Oto ona:
ZOBACZYĆ
- Pochodzić po Andach, jednym z najwyższych i najdłuższych pasm górskich na świecie.
- Zobaczyć wulkany, najlepiej aktywne.
- Zobaczyć gejzery.
- Zobaczyć pustynię solną.
- Zobaczyć ogromne kopalnie odkrywkowe.
- Zobaczyć miasta-widma na pustyni.
- Zobaczyć rodeo i prawdziwych kowbojów.
- Odwiedzić ekologiczne uprawy w Chile. Czy Chilijczycy zwracają uwagę na ochronę środowiska i na zdrowe odżywanie?
- Zobaczyć na własne oczy lamy, kondory, alpaki, wikunie, guanako, pingwiny, lwy morskie i może, może … wieloryba (:O)
DOŚWIADCZYĆ
- Zobaczyć jak się można bawić całą rodziną – dzieci, starzy, młodzi. Tańczyć, śpiewać i dzielić się naszą muzyką i poznawać ich muzykę. Nagrywać!
- Wspólne muzykowanie i zabawy naszego synka z dziećmi Chiljczyków „mieszanych” i rdzennych – komunikacja bez słów, za pomocą ponadnarodowych form porozumiewania się – w ten sposób szansa na lepsze poznanie.
- Poznać i zobaczyć jak teraz żyją Indianie z południa Chile, którzy najdłużej ze wszystkich zamieszkujących obie Ameryki (zaraz obok Komańczy) skutecznie odpierali ataki białych, bo aż do końca XIX wieku.
POSZERZYĆ HORYZONTY
- Zobaczyć czy Indianie zachowali swoje obyczaje, religie – czy kultura prekolumbijska przetrwała i czy są szanse tworzone przez państwo aby przetrwała, czy różnorodność etniczna i kulturowa jest wspierana w Chile. W tym celu poznać status Indian w Chile, ich prawa do zachowania religii i kultury, nauki dzieci w ich języku itd. Czy to, że na południu Chile całe miasta zamieszkane są wyłącznie przez Indian pomaga czy przeszkadza? Czy uważają, że ich kultura i język ma szanse przetrwać kolejne pokolenia? Czy jest możliwe że podejmując pracę w korporacjach międzynarodowych nie utracą swojej tożsamości, czy (nieuchronna) globalizacja ich nie zniszczy?
- Związek Indian chilijskich z przyrodą i ze zwierzętami – czy można zaobserwować jeszcze symbiozę?
- Poprzyglądać się życiu codziennemu ludzi żyjących na pustyni Atacama, na granicy cywilizacji. Jak radzą sobie w takich warunkach? Czy jest to dla nich ciężkie czy uważają swoje życie za szczęśliwe i nie marzą o Internecie i ciepłej wodzie w kranie?
- Jacy są bohaterzy narodowi Chile? Czym się charakteryzują? Co zrobili? Dlaczego właśnie oni są bohaterami?
Mam nadzieję, że rozbudziłam Waszą ciekawość 🙂 Który z punktów jest dla Was najciekawszy, czego sami chcielibyście doświadczyć będąc na naszym miejscu? A może coś byście dodali do tej listy? Czekamy na propozycje!