Co nas (i Was!) czeka na tym blogu

Przed wyjazdem z Polski spisałam skrzętnie listę tego, co chcemy zobaczyć i czego chcemy dowiedzieć się będąc w Chile. Na tym blogu możecie spodziewać się artykułów, które wprost wynikają z tej listy. Oto ona:

ZOBACZYĆ

 1. Pochodzić po Andach, jednym z najwyższych i najdłuższych pasm górskich na świecie.
 2. Zobaczyć wulkany, najlepiej aktywne.
 3. Zobaczyć gejzery.
 4. Zobaczyć pustynię solną.
 5. Zobaczyć ogromne kopalnie odkrywkowe.
 6. Zobaczyć miasta-widma na pustyni.
 7. Zobaczyć rodeo i prawdziwych kowbojów.
 8. Odwiedzić ekologiczne uprawy w Chile. Czy Chilijczycy zwracają uwagę na ochronę środowiska i na zdrowe odżywanie?
 9. Zobaczyć na własne oczy lamy, kondory, alpaki, wikunie, guanako, pingwiny, lwy morskie i może, może … wieloryba (:O)

DOŚWIADCZYĆ

 1. Zobaczyć jak się można bawić całą rodziną – dzieci, starzy, młodzi. Tańczyć, śpiewać i dzielić się naszą muzyką i poznawać ich muzykę. Nagrywać!
 2. Wspólne muzykowanie i zabawy naszego synka z dziećmi Chiljczyków „mieszanych” i rdzennych – komunikacja bez słów, za pomocą ponadnarodowych form porozumiewania się – w ten sposób szansa na lepsze poznanie.
 3. Poznać i zobaczyć jak teraz żyją Indianie z południa Chile, którzy najdłużej ze wszystkich zamieszkujących obie Ameryki (zaraz obok Komańczy) skutecznie odpierali ataki białych, bo aż do końca XIX wieku.

POSZERZYĆ HORYZONTY

 1. Zobaczyć czy Indianie zachowali swoje obyczaje, religie – czy kultura prekolumbijska przetrwała i czy są szanse tworzone przez państwo aby przetrwała, czy różnorodność etniczna i kulturowa jest wspierana w Chile. W tym celu poznać status Indian w Chile, ich prawa do zachowania religii i kultury, nauki dzieci w ich języku itd. Czy to, że na południu Chile całe miasta zamieszkane są wyłącznie przez Indian pomaga czy przeszkadza? Czy uważają, że ich kultura i język ma szanse przetrwać kolejne pokolenia? Czy jest możliwe że podejmując pracę w korporacjach międzynarodowych nie utracą swojej tożsamości, czy (nieuchronna) globalizacja ich nie zniszczy?
 2. Związek Indian chilijskich z przyrodą i ze zwierzętami – czy można zaobserwować jeszcze symbiozę?
 3. Poprzyglądać się życiu codziennemu ludzi żyjących na pustyni Atacama, na granicy cywilizacji. Jak radzą sobie w takich warunkach? Czy jest to dla nich ciężkie czy uważają swoje życie za szczęśliwe i nie marzą o  Internecie i ciepłej wodzie w kranie?
 4. Jacy są bohaterzy narodowi Chile? Czym się charakteryzują? Co zrobili? Dlaczego właśnie oni są bohaterami?

Mam nadzieję, że rozbudziłam Waszą ciekawość 🙂  Który z punktów jest dla Was najciekawszy, czego sami chcielibyście doświadczyć będąc na naszym miejscu? A może coś byście dodali do tej listy? Czekamy na propozycje!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *